EELNÕU
16. peatükk
Põhiseaduse rakendamine
§ 155. Põhiseadus loetakse vastuvõetuks rahvahääletuse tulemuste väljakuulutamisega “Riigi Teataja”-s hiljemalt kümnendal päeval pärast rahvahääletust, juhul kui eelnõu poolt on antud enam kui vastuhääli.
§ 156. Põhiseaduse paragrahvid, v.a. § 160 loetletud erandid jõustuvad Riigikogu valimiste tulemuste väljakuulutamisega “Riigi Teataja”-s hiljemalt kümnendal päeval pärast Riigikogu valimisi.
Põhiseaduses näidatud seaduste vastuvõtmiseni kehtib senine õigussüsteem niivõrd kuivõrd see pole vastuolus põhiseadusega. Seniste normatiivaktide kohaldatavuse üle otsustab igal vaidlusalusel juhul Riigikogu.
§ 157. Riigivanema kohuseid hakkab ametivande andmisest põhiseaduse vastuvõtmise päeval täitma senine Eesti Vabariigi ÜN esimees.
alternatiiv: lisada – omandades sellega ajutise Riigivanema nimetuse.
Nimetatud Riigivanema volituste kestvuseks on kolm kuud.
alternatiiv: kuus kuud.
Riigivanem astub ametisse ametivande andmisega avalikult eesti rahvale.
§ 158. § 57 p10 toodud kõrgemate riigiametnike kinnitamiseks peab Riigivanem tegema ettepanekud 30-ne päeva jooksul arvates ametivande andmisest ja vastavalt § 57 p8-le peab Riigikohtu esimees 60-ne päeva jooksul pärast tema ametisse kinnitamist Riigikogu poolt esitama Riigikogule kohtunike kandidaadid.
§ 159. Riigikogu valimised peavad toimuma mitte varem kui 60 päeva ja mitte hiljem kui 90 päeva pärast valimiste väljakuulutamist. Valimised määrab nimetatud Riigivanem kümne päeva
alternatiiv: 60-ne päeva
jooksul peale Põhiseaduse vastuvõtmist. Riigikogu valimistel konkureerivad erakondade ja nende liitude nimekirjad ning üksikisikud. Koos kirjaliku nõusolekuga kandideerimiseks peab iga kandidaat andma allkirja, et ta vastab § 160 esitatud tingimustele. Riigikogu valimistest võivad osa võtta isikud, kes on 1938.a. kodakondsuse seaduse alusel Eesti Vabariigi kodanikud ning kes on valimiste päevaks saanud vähemalt 18 aastat vanaks. Valijate nimekirjad koostatakse Eesti Vabariigi isikutunnistuste alusel elukohajärgselt.
alternatiiv: lisada lause – Nimekirjadesse saab kanda Eesti Vabariigis alaliselt elavad Eesti Vabariigi kodanikud.
Elukoha tõestamiseks võib kasutada Eesti Vabariigi isikutunnistuse vahelehte või endise NL passi sissekirjutust.
§ 160. §-d 10, 32, 55 ja 72 toime on piiratud kümne aasta jooksul arvates põhiseaduse vastuvõtmisest nii, et Riigikogusse ega Riigivanemaks ei või kandideerida NLKP endised kõrged ametnikud, kelleks loetakse EKP KK büroo liikmeid, sekretäre, osakonnajuhatajaid ja EKP linna- ning rajoonikomiteede sekretäre, kelle volitused algasid enne 1988.a. juunit ja okupatsioonivõimude repressiivorganite (NKVD, GPU, KGB, Gestaapo) endised kaadritöötajad ja palgalised informaatorid. Samuti ei või nimetatud isikud kümne aasta jooksul täita kohtuniku, Riigikohtu liikme, Riigikohtu esimehe, Õiguskantsleri, Eesti Panga presidendi, kaitsevägede ülemjuhataja, peaministri ega ministri ametikohti. Okupatsioonivõimu repressiivorganite kaadritöötajatel on kümne aasta jooksul keelatud asuda mistahes muudesse riigiametitesse, millega on kitsendatud toodud perioodi jooksul § 40 toime.
§ 161. Riigikogu kokkuastumise päeval lõpevad Eesti Vabariigi ÜN volitused. Eesti Vabariigi ÜN poolt viimati ametissenimetatud valitsuse volitused lõpevad põhiseadusejärgse valitsuse ametissenimetamisega Riigivanema poolt.
§ 162. Riigikogu esimese koosseisu liikmetele määrab palga ÜN hiljemalt viiekümnendal päeval enne Riigikogu valimisi.
§ 163. Käesolev peatükk lakkab olemast põhiseaduse osa pärast § 160 toodud piirangute tähtaja möödumist.
09. jaanuar 1992, Tallinn